ترفند‌هافناوری

10 روش جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی

عمر مفید یک تلفن همراه، تقریباً به اندازه عمر باتری آن است. در واقع یک گوشی بدون باتری‌اش شارژ نخواهد شد و کارایی نخواهد داشت. در حالی که اکثر ما از تلفن‌های همراه خود با قاب‌های محکم محافظت می‌کنیم، به اندازه‌ی کافی از باتری تلفن خود محافظت نمی‌کنیم. برای همین در این مقاله گفته‌ایم که چگونه می‌توانیم از خراب شدن باتری گوشی جلوگیری کنیم تا دیرتر خراب شود؟

امروزه اکثر قریب به اتفاق گوشی‌ها، تبلت ها و لپ تاپ ها از باتری‌های لیتیوم یون استفاده می‌کنند. باتری لیتیوم یون مزایای زیادی را به همراه دارد. (چگالی انرژی بالاتر آن به معنای باتری های کوچکتر است، به عنوان مثال به معنای گوشی‌های سبک‌تر و براق‌تر است) اما این باتری‌ها، با استفاده از باتری لیتیوم یون، هنوز هم به طور غیرقابل اجتنابی خراب می‌شوند.

هرکسی که سال‌ها از گوشی استفاده کرده باشد، احتمالاً متوجه خواهد شد که عمر باتری آن با گذشت زمان کمتر می‌شود و شاید حتی پس از شارژ کامل فقط نیم روز دوام بیاورد. به این دلیل که هربار که باتری‌های لیتیوم یون گوشی‌های شما شارژ و تخلیه می شوند، میزان شارژدهی خود را تا حدودی از دست می‌دهند.

چگونه می‌توانیم باتری گوشی خود را تا زمانی که ممکن است در بالاترین بازدهی‌اش نگه داریم؟ در اینجا 10 راه برای جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی را آورده‌ایم:

1. نگذارید باتری شما 0٪ یا 100٪ شود

شارژ کردن درست باتری گوشی

ممکن است فکر کنید بهترین راه برای سالم نگه داشتن باتری این است که گوشی شارژ کرده و کاملاً شارژش را تخلیه کنید، یعنی سعی کنید آن را 100٪ شارژ کنید و بعد کاملا 0% کنید یا شاید شنیده باشید که کالیبراسیون باتری باعث کارایی بهتر آن می‌شود. خوب است بدانید این روش استفاده و شارژ کردن، برای باتری‌ گوشی‌های قدیمی جواب می‌داد و باتری‌های لیتیوم یون به این روش کار نمی‌کنند. هیچ نوع حافظه‌ی باتری‌ای برای کالیبراسیون وجود ندارد. برعکس، شما باتری لیتیوم یونی خود را بیشتر تحت فشار می‌گذارید و با این کار طول عمر آن را کوتاه می‌کنید. تخلیه کامل باتری در 100٪ در مقایسه با 60٪ می‌تواند طول عمر باتری شما را به نصف برساند.

از آنجا که باتری های لیتیوم یونی بیشترین فشار را در هنگام شارژ یا خالی شدن کامل دارند بهترین روش، شارژ جزئی است. در حالت ایده‌آل شما باید باتری خود را تا حدود 80٪ شارژ کنید و از کمتر از 30٪ شدن آن خودداری کنید. اگر برایتان مقدور نیست، سعی کنید حداکثر 90٪ را هدف قرار دهید و قبل از اینکه تلفن‌‌همراه‌تان به 20٪ برسد، شارژ را شروع کنید.

2. نگذارید باتری بعد از 100% شدن در شارژ باقی بماند

 نگذارید باتری بعد از 100% شدن در شارژ باقی بماند
نگذارید باتری بعد از 100% شدن در شارژ باقی بماند تا باتری گوشی خراب شود

دیگر چه کار کنیم تا باتری موبایل خراب نشود؟

اگرچه گذاشتن گوشی در شارژ شبانه یک عادت رایج است، اما در واقع می‌تواند طول عمر باتری آن را کوتاه کند. وقتی با شارژ 100 درصدی گوشی در شارژ نگه داشته شود، باتری شما نه تنها از ولتاژ بالاتر استرس بیشتری را تجربه می‌کند، بلکه با گذر زمان گرما نیز در آن جمع می‌شود.

بیشتر بخوانید: چرا گوشی‌ها ناگهان داغ می‌شوند و راه‌حل آن چیست؟

اگر چه باتری‌های تلفن همراه بیش از حد گرم نمی‌شوند تاحدی که برای کاربر خطرناک باشد، اما قرار دادن باتری در معرض حرارت زیاد یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای کوتاه کردن طول عمر آن است.

اگر نمی توانید از شارژ شبانه گوشی خودداری کنید، اطمینان حاصل کنید که تلفن در یک مکان خنک یا دارای تهویه مناسب است تا گرما به راحتی پخش شود. مثلاً گوشی را زیر بالش نگه ندارید.

3. اگر می‌توانید فست شارژ نکنید

همه اذعان دارند که فناوری‌های شارژ سریع برای صرفه‌جویی در وقت بسیار مناسب هستند. اگر قصد دارید عمر باتری خود را افزایش دهید و به حداکثر برسانید، باید شارژ سریع را برای مواقع اضطراری نگه دارید، زیرا باعث استرس و آسیب رساندن به باتری می‌شود، به خصوص اگر گوشی قدیمی‌تری دارید.

از طرف دیگر ، شارژ آهسته‌تر باتری برای آن مفیدتر است. به این ترتیب، شارژ گوشی از طریق رایانه یا لپ تاپ در واقع می‌تواند چیز خوبی باشد.

4. اگر از وای‌فای و بلوتوث استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را خاموش کنید

برای جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی موبایل wifi و بلوتوث را خاموش کنید
برای جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی موبایل wifi و بلوتوث را خاموش کنید

مهم است مواردی را که باعث می‌شوند باتری شما با یک بار شارژ بیشتر دوام بیاورد به خاطر بسپارید. به‌هرحال وقتی چرخه شارژ باتری تلفن شما کمتر می‌شود، سرعت آن کاهش می‌یابد و طول عمر آن بیشتر می‌شود.

یکی از دلایل معمول اتلاف دوام باتری این است که WiFi یا بلوتوث تلفن شما در حالی که از آن استفاده نمی‌شود روشن است زیرا اسکن شبکه‌ها یا دستگاه های متصل به گوشی، باتری را تخلیه می‌کند.‌

اگر بخواهیم منطقی به مسئله نگاه کنیم، مثلاً اگر از خانه خود که Wifi دارد به محل کار خود که آنجا هم Wifi دارد بروید، مشکل خاصی نیست. اما اگر یک روز کامل را بیرون می‌گذرانید و قصد استفاده از WiFi خود را ندارید، احتمالاً باید آن را خاموش کنید تا عمر باتری شما حفظ شود.

همچنین اگر تلفن‌های هوشمند Android دارید می‌توانید WiFi خودکار را خاموش کنید. در این ویژگی حتی اگر WiFi را خاموش کرده باشید گوشی شما همچنان از طریق شبکه اسکن می‌کند.

5. خدمات موقعیت مکانی خود را مدیریت کنید

برای جلوگیری از خراب شدن باتری لوکیشن را خاموش کنید
برای جلوگیری از خراب شدن باتری لوکیشن را خاموش کنید

یک راه دیگر برای جلوگیری از خراب شدن باتری تلفن همراه شما، مدیریت خدمات موقعیت مکانی است. این روزها بسیاری از برنامه‌ها موقعیت تلفن شما را برای پشتیبانی از سرویس‌های آنها ردیابی می‌کنند، و با ترکیبی از GPS ، WiFi، بلوتوث و مکان‌های Cell Tower برای حداکثر دقت اسکن می‌کنند. برای اطمینان از اینکه عمر باتری خود را هدر نمی‌دهید، بهتر است فقط درصورت استفاده از برنامه، به این برنامه ها اجازه دسترسی به خدمات موقعیت مکانی خود را بدهید.

اگر آیفون دارید می توانید به Settings > Privacy > Location Services بروید و تنظیمات برگزیده خود را در آنجا تنظیم کنید. برای غیرفعال کردن اسکن WiFi و اسکن بلوتوث به طور کامل یا Settings > Security & Location > Location > Advanced برای جلوگیری از استفاده برنامه‌ها از خدمات موقعیت مکانی در پس زمینه، می توانید به Settings > Apps & Notifications > Advanced > App Permissions بروید.

6. دستیار صوتی خود را خاموش کنید

دستیار صوتی خود را خاموش کنید

اگرچه ویژگی‌های برنامه‌هایی مانند Google Assistant و Siri می‌توانند بسیار مفید باشند، اما مصرف باتری گوشی شما را افزایش می‌دهند، به خصوص اگر آنها به طور مداوم به دستورات صوتی شما گوش می‌دهند.

اگر به این ویژگی‌ها نیازی ندارید یا خیلی کم از آنها استفاده می‌کنید، بهتر است آنها را غیرفعال کنید یا حداقل عملکرد فرمان صوتی “Hey Siri” یا “OK Google” آنها را غیرفعال کنید.

7. برنامه‌های خود را نبندید، در عوض آنها را مدیریت کنید

برنامه‌های خود را نبندید، در عوض آنها را مدیریت کنید

ممکن است تا اینجا با خودتان فکر کنید که باید همه برنامه‌هایی را که روی تلفن شما در حال اجرا است ببندید تا در عمر باتری صرفه‌جویی شود. عجله نکنید!

بستن اجباری برنامه‌هایی که در پس زمینه تلفن شما اجرا می‌شوند، در واقع عمر باتری شما را بهبود نمی‌بخشد. در واقع، می‌تواند اوضاع را بدتر کند.

هر دو سیستم عامل iOS و Android دارای الگوریتم‌هایی هستند که به طور خودکار میزان انرژی یا برنامه‌های پس زمینه حافظه را استفاده می کنند. با مجبور کردن برنامه‌ها به بسته شدن، این سیستم هوشمند را بهم می‌ریزید. علاوه بر این، باز کردن برنامه‌ای که بسته است انرژی بیشتری نسبت به بازگشت به برنامه‌ای که در پس زمینه در حال اجرا است استفاده می‌کند.

درعوض باید به دنبال این باشید که برنامه‌های شما در پس زمینه چقدر رفرش می‌کنند. آیا به فیس بوک یا اینستاگرام نیاز دارید تا خود را به‌روز نگه دارید حتی وقتی که با آن‌ها کار نمی‌کنید؟ در سیستم‌های iOS ، به Settings > General > Background App Refresh بروید تا بررسی کنید چه برنامه هایی که واقعاً به آنها نیاز دارید که مرتباً رفرش می‌شوند.

در سیستم‌های Android، در واقع می‌توانید میزان مصرف باتری هر برنامه را در هنگام کار در پس زمینه محدود کنید. یک گزینه بهتر برای خاموش کردن آنها هست، که می‌توانید این کار را با رفتن به Settings > Apps & Notifications انجام دهید و در زیر آن صفحه برنامه‌ها، به Advanced> Battery> Background limittion بروید.

8. روشنایی صفحه را پایین نگه دارید

یک راه مهم برای جلوگیری از خراب شدن باتری تلفن همراه شما، پایین آوردن روشنایی صفحه است. متوجه هستیم که والپیپر صفحه گوشی شما بسیار زیبا است. اما روشنایی صفحه باعث کاهش شدید باتری تلفن شما می شود. اگر شما نیاز به صرفه جویی در مصرف باتری دارید ، پایین آوردن روشنایی صفحه به کمترین اما قابل خواندن ترین تنظیمات آن راهی برای صرفه‌جویی و جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی شما است.

9. از حالت «باتری هوشمند» استفاده کنید

باتری هوشمند را روشن کنید

دستگاه های Android و iOS امروزی با «صرفه‌جویی در مصرف باتری هوشمند» یا «حالت کم‌مصرف» خود همراه هستند. این موارد به ویژه عملکردهایی را که باعث کاهش عمر باتری می‌شوند، مانند استفاده از پردازنده مرکزی، اعلان‌ها، دریافت ایمیل و روشنایی صفحه، به طور خودکار کاهش می‌دهند.

در حالی که این حالت‌های صرفه جویی در مصرف انرژی هنگامی که باتری تلفن شما کم است به طور خودکار فعال می‌شوند، هر زمان که بخواهید به راحتی می توانید آنها را به‌طور دستی فعال کنید. تلفن شما همچنان به عملکرد خود ادامه می‌دهد اما در سطح پایین تری از عملکردش است.

اگرچه ممکن است تمایل نداشته باشید این حالت را به طور مداوم فعال داشته باشید، اما اگر قرار نیست چند ساعت زیاد از تلفن خود استفاده کنید یا می‌خواهید حواس پرتی را کاهش دهید‌، این مورد می‌تواند به کاهش استرس باتری تلفن کمک کند.

10. اگر صفحه OLED دارید، از حالت تاریک [Dark Mood] استفاده کنید

در صفحه نماشی OLED از حالت تاریک برای جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی استفاده کنید

اگر تلفن جدیدتری مانند Samsung Galaxy S9 یا iPhone XS دارید، می‌توانید با رفتن به حالت تاریک، مصرف باتری خود را کاهش دهید.

در آزمایشی که اخیراً توسط PhoneBuff انجام شد، مشخص شد که با پذیرش این حالت تاریک، عمر باتری آیفون‌های شما می تواند 30٪ افزایش یابد. گوگل مطالعه خود را انجام داد و نشان داد که چگونه Google Pixel در حالت شبانه 63٪ انرژی کمتری جذب می‌کند. AppleInsider تقریباً 60٪ در مصرف باتری در حالت تاریک صرفه‌جویی کرده است.

توجه داشته باشید که این مورد فقط در مورد گوشی‌های جدیدتر با صفحه نمایش OLED اعمال می‌شود. زیرا برخلاف نمایشگرهای LCD و LED، هر پیکسل در صفحه OLED به صورت جداگانه روشن می‌شود. پیکسل های سیاه روی صفحه نمایش OLED به هیچ وجه نیرو نمی‌گیرند و برای رنگ‌های تیره انرژی کمتری دارند. در مقابل، صفحات LED و LCD صرف‌نظر از اینکه یک تصویر سیاه یا سفید کامل دارند، از همان میزان انرژی استفاده می‌کنند.

می‌توانید قطعات و لوازم جانبی تلفن‌همراه را از چین در سپراه به طور عمده بخرید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا