ترفند‌هادانستنی‌ها

انواع گلس گوشی که باید بشناسیم! {معرفی بهترین گلس}

همه چیزهایی که آرزو می‌کردید قبل از خرید گلس بدانید

هنگام خرید محافظ برای صفحه نمایش موبایل، با انواع گلس روبرو می‌شویم که با وجود شباهت‌های ظاهری، تفاوت‌های بزرگی با هم دارند. گلس از محصولاتی است که به‌خاطر فروش بالایش، به‌صورت عمده خریداری می‌شوند و در هر گوشه و کناری از بازار مدل و محصولی متفاوت وجود دارد. محافظت از صفحه‌نمایش در برابر ضربه، گرما، آب و لکه‌های چربی، نور خورشید و گردوخاک برای حفظ سلامت تلفن همراه امری ضروری است و بسته به همین انواع محافظت، گلس‌های مختلفی در بازار وجود دارد.

برای انتخاب بهترین گلس، باید شناخت نسبی به ویژگی‌ها و انواع مختلف محافظ در بازار داشته باشیم تا بتوانیم دست به انتخابی درست بزنیم. در این مقاله به معرفی چند سرفصل می‌پردازیم تا انواع گلس گوشی که باید قبل از خرید بشناسیم!


1- طراحی، جنس و کاربرد انواع گلس

1- طراحی، جنس و کاربرد انواع گلس

گلس‌ها از لحاظ جنس، طراحی و کاربردشان تقسیم‌بندی می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی که می‌توان با آن گلس‌ها را دسته‌بندی کرد، مواد ساخت گلس است. گلس‌ها یا سرامیکی-شیشه‌ای هستند یا با مواد پلاستیکی ساخته می‌شوند. دسته‌بندی دیگر نوع تخت یا انحنادار گلس‌ها هستند. گلس‌هایی هم با قیمت بیشتری در بازار وجود دارند که ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند؛ مثل گلس‌های پرایوسی که دید اطرافیان به صفحه‌نمایش را محدود می‌کند یا گلس‌های UV و بلوکات که از مانیتور و چشم در برابر اشعه‌های مضر مراقبت می‌کنند.

در ابتدا یک توضیح کلی در مورد گلس‌ها دادیم ولی برای تکمیل اطلاعاتتان در مورد انواع گلس و انتخاب گلس مناسب در ادامه با ما همراه باشید.


2- گلس‌های چندبعدی و گلس‌های ضدضربه

(ویژگی‌های D و H در گلس‌ها)

شاید گلس‌هایی در بازار به چشمتان خورده باشد که روی بسته‌بندی آنها به‌صورت بزرگ حروفی مثل 9D یا 10H درج شده‌اند.

حرف D در حقیقت همان بعد است که نشان‌دهنده خمیدگی ساخت گلس‌هاست. به زبان ساده گلس‌هایی که با حروف 2.5D 3D، 5D، 9D و 11D مزین شده‌اند گلس تخت نیستند و در گوشه‌های گلس خمیدگی‌هایی وجود دارد. گلس‌های 2.5 و 3D در گوشه‌های گلس لبه‌های منحنی دارند. گلس 5D هم در قسمت بالایی و هم در قسمت تحتانی دارای دارای انحنا هستند و به خاطر تراش دقیق‌تر قیمت آنها بالاتر است. این گلس‌ها عمدتاً از مواد پلاستیکی ساخته می‌شوند و برای محافظت از گوشه‌های صفحه‌نمایش عالی هستند. گلس‌های 9D و بالاتر حساسیت لمس بالاتری دارند.

حرف H در کنار اعدادی که روی گلس نوشته می‌شود نشانگر سختی و مقاومت گلس است. در تئوری استاندارد 9H یعنی به‌سختی الماس! اما احتمال اینکه یک کلید هم خط و خشی روی گلس 9H بیندازد دور از انتظار نیست؛ مخصوصاً اگر از برندهای متفرقه می‌خرید، توجهی به این عدد نکنید ولی در مورد برندهای مطرح قطعاً گلسی با سختی 9H از گلس معمولی، مقاوم‌تر است.

مزایای بعد: لبه‌های خمیده گلس‌های چندبعدی در کنار صفحه‌نمایش، از کنده شدن سریع گلس جلوگیری می‌کند.

معایب سختی: گلس‌های 9H از سختی بالایی برخوردارند ولی تاثیر محسوسی روی دقت لمس دارند.


3- محافظ نانو و نانو مایع

گلس‌های نانو مایع از جدیدترین نوع گلس‌ها هستند که به‌صورت مایعی روی صفحه‌نمایش ریخته می‌شود و بعد از حدود یک ساعت به حالت جامد در می‌آیند. این مدل با نام‌های نانو، نانومایع و نانولیکوئید در بازار شناخته می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی گلس‌های نانو شکل و ظاهر آنهاست. در حقیقت این نوع محافظ نامرئی است و دیده نمی‌شود. به همین جهت علاوه بر اینکه ظاهر گوشی شما حفظ می‌شود، هیچ تأثیری روی روشنایی صفحه نمایش هم ندارد.

میزان مقاومت این گلس‌ها بسیار بالا ادعا شده است و در موارد تست شده به‌خوبی عمل کرده‌اند. تاچ قوی، استحکام، سازگاری بالا، شفافیت و ظاهر نامرئی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گلس است.

معایب: محافظ صفحه نانو به صفحه‌نمایش می‌چسبد و تعویض و جداکردن آن کار ساده‌ای نیست.

مزایا: نانولیکویید با همه گوشی‌ها سازگار است و نیازی نیست برای هر گوشی یک مدل خاص محافظ صفحه انتخاب شود.


4- گلس پرایوسی ضد جاسوسی

صفحه نمایش‌های پیشرفته و جدیدتر زاویه دید بهتری دارند. در عمل یکی از مزایای یک صفحه‌نمایش خوب این بود که از هر زاویه‌ای به آن نگان کنید بتوانید تصویر را واضح و شفاف ببینید. با گسترده‌تر شدن استفاده از تلفن همراه، مسئله امنیت و حریم شخصی کم‌کم پررنگ‌تر شد. حالا مسئله اینجاست که خیلی‌ها ممکن است به مانیتور صفحه‌نمایش شما دید داشته باشند.

یک راه و در حقیقت تنها راه‌حل کنونی استفاده از صفحه‌نمایش پرایوسی یا همان گلس ضد جاسوسی است. این نوع گلس زاویه دید را به 30 تا 90 درجه محدود می‌کند و به همین دلیل امکان مشاهده مانیتور موبایل از بغل وجود ندارد.

برخی از این گلس‌ها زاویه دید عمودی را هم محدود می‌کنند و در این مدل امکان مشاهده گلس از بالا و پایین وجود ندارد.

مزایا: این محصول تنها راه موجود برای مقابله برای دزدکی نگاه‌کردن به نمایشگر موبایل است.

معایب: گلس پرایوسی کیفیت وضوح و نور مانیتور را به‌صورت محسوسی کم می‌کند.


5- گلس سرامیکی تفاوت‌ها و مزایا

از نظر ساخت گلس سرامیکی همان گلس شیشه‌ای است که با ترکیب میزان کمی مواد دیگر تولید شده است. اکسید آلومینیوم، اکسید تیتانیوم و اکسید زیرکونیوم مواد اولیه تولید این نوع محافظ هستند.

این میزان کوچک از مواد اولیه تأثیرات قابل‌توجهی روی محصول نهایی می‌دهد. چه از نظر انعطاف‌پذیری و چه از نظر شفافیت.

گلس سرامیکی به دلیل نرم بودن قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد. در مواجهه با ضربه نیز این خصلت انعطاف‌پذیری بسیار مهم است؛ چرا که همین انعطاف‌پذیری به معنای ضربه‌گیر بودن است. هر چیزی که نرم‌تر باشد در مقابل خرد شدن و شکستن مقاوم‌تر است و گلس سرامیکی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ادعای ضد خرد شدن که توسط تولیدکننده مطرح می‌شود خیلی از واقعیت دور نیست چرا که در گلس سرامیکی مقاومت بسیار بیشتری در مقابل خرد شدن وجود دارد.

مزایا: مقاومت در مقابل گرما، آلودگی و خوردگی از نقاط قوت گلس سرامیکی است. عدم تداخل در آنتن‌دهی موبایل هم نقطه قوت دیگر این گلس است.

معایب: قیمت این محافظ کمی بالاست و در مقابل گلس‌های معمولی مقاومت کمتری در برابر خرد شدن دارد.


6- گلس ارزان‌قیمت

گوشه‌وکنار بازار پر است از گلس‌های ارزان قیمتی که معمولاً گلس‌های شیشه‌ای TPU هستند و مقاومت بالایی دارند. از مشخصات این گلس‌ها می‌توان به ضخامت 3 میلی‌متری و مقاومت بسیار بالایشان اشاره کرد. نکته دیگر در مورد قیمت پایین نحوه واردات است. روش‌های بهینه خرید و واردات، به بالارفتن حاشیه سود می‌انجامد که در تعیین قیمت نهایی امری اثرگذار است.

گلس‌های ارزان الزاما به معنی جنس بی کیفیت نیست. انواع گلس از برندهای معتبر و متفرقه در بازار وجود دارد که در رده‌های قیمتی متفاوت هستند. در این میان برندهای متعددی در بازار هستند که با کیفیت‌ترین محافظ‌های صفحه نمایش را با کمترین قیمت تولید و عرضه می‌کنند.


7- انتخاب بهترین گلس

انواع گلس‌ها ویژگی خاص و منحصربه‌فردی دارد که می‌تواند در رفع نیازهای خریدار کمک کند. بهترین گلس برای هر استفاده‌ای می‌تواند متفاوت باشد ولی به‌صورت کلی می‌توان گفت گلس‌های شیشه‌ای به‌خاطر قیمت پایین و مقاومت بسیار بالا در محافظت می‌توانند بهترین انتخاب باشند. این گلس‌ها از لحاظ ظاهری بازی را به نانو می‌بازند. اگر ظاهر گوشی برایتان مهم است محافظ‌های مایع نانو بدون شک بهترین انتخاب خواهند بود.

اگر از آن دسته اشخاصی هستید که دزدکی نگاه‌کردن به موبایلتان خصوصاً در وسایل نقلیه عمومی توسط اطرافیان شما را اذیت می‌کند، پیشنهاد ما بدون شک، گلس پرایوسی است.

گلس سرامیکی هم مناسب کسانی است که با ظاهر گلس‌های شیشه‌ای مشکلی ندارند ولی دوست دارند از بهترین محصولات بازار برای گوشی خود استفاده کنند تا شاهد کمترین تأثیری روی آنتن‌دهی و شفافیت تصویر موبایلشان باشند.

برای سفارش انواع گلس می‌توانید همه محصولات را در صفحه خرید عمده گلس سپراه مشاهده کنید. سپراه پلتفرم خرید عمده لوازم جانبی از معتبرترین برندهای بین المللی است. گلس از آن دسته محصولاتی است که باید در سریع‌ترین زمان و با کمترین قیمت به دست فروشنده برسد تا بتواند به رقبای خود برتری داشته باشد. سپراه در سریع ترین زمان و با کمترین هزینه جدیدترین گلس‌ها را در بازار ایران عرضه می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)

مسلم تقوی

خبرنگار و نویسنده حوزه فناوری و خودرو؛ مسلم تقوی از سال 1392 در روزنامه‌ها و مجلات مختلف مشغول به کار بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا