دانستنی‌ها

پاوربانک‌های قابل‌حمل در هواپیما کدام هستند؟

 پاوربانک یک هم‌سفر عالی برای همراه داشتن در سفر است، اما قوانین سوارشدن به هواپیما برای پاوربانک چگونه است؟ سفر می‌تواند استرس‌زا باشد. آیا گذرنامه‌ام را به همراه آورده‌ام؟ چه ساعتی برای ورود به سیستم نیاز دارم؟ آیا شارژر موبایل خود را برداشته‌ام؟ پاوربانکم چقدر شارژ دارد؟ همه اینها سؤالات متداولی هستند که معمولاً توسط افرادی که در یک پرواز سفر می‌کنند پرسیده می‌شود. اما تابه‌حال برایتان سؤال شده که آیا می‌توانید یک پاوربانک همراه خود داشته باشید؟ ما نگاهی می‌اندازیم به همه چیزهایی که باید در مورد پرواز با پاوربانک بدانید.

پیشنهاد خواندنی؛ ۶ مدل از بهترین پاوربانک های 2021 از نگاه آمار

استفاده از لوازم باتری دار در هنگام پرواز مجاز است؟

دانستن این نکته که در هنگام پرواز چه لوازم دیجیتالی هوشمند مجهز به باتری را می‌توان یا نمی‌توان استفاده کرد، باعث ایجاد چالش‌هایی برای برخی افراد می‌شود که به دلیل نظارت سختگیرانه مأموران فرودگاه و رعایت قوانین پرواز، مسافران با این چالش‌ها مواجه می‌شوند و نمی‌دانند که با پاوربانک‌ها چه‌کار کنند.

اگر نگران مصادره شدن شارژر خود هستید یا به‌طورکلی نگران جنبه‌های ایمنی در پرواز هستید، در اینجا همه مواردی که باید دررابطه‌با پرواز با شارژر همراه بدانید آمده است.

آیا امکان استفاده از پاوربانک در هواپیما وجود دارد؟

بله. محدودیت‌هایی در مورد اینکه چه نوع پاوربانکی می‌توانید همراه خود به داخل کابین بیاورید وجود دارد؛ اما اگر به یک شارژر همراه نیاز دارید تا بعد از فرود یا در حین پرواز گوشی موبایل یا تبلت خود را شارژ کنید، این کار ممکن است.

نکات قابل‌توجه؛ اول اینکه افرادی که از پاوربانک‌های باتری لیتیوم یونی استفاده می‌کنند، باید این شارژرهای همراه را در کیف شخصی و با خود به داخل هواپیما ببرند. نکته دوم اینکه، به‌هیچ‌وجه نمی‌توان پاوربانک‌ها با ظرفیت بیش از حد مشخص را وارد هواپیما کرد.

 چرا نباید پاوربانک را در چمدان گذاشت تا به قسمت باربری هواپیما هدایت شود؟

پیشنهاد خواندنی؛ چگونه لپتاپ را با پاوربانک شارژ کنیم؟

ازآنجایی‌که برخی از باتری‌ها حاوی کاتد و آند هستند، همیشه احتمال کمی وجود دارد که باتری داخلی واکنش شیمیایی نشان داده منفجر و باعث آتش‌سوزی شود. البته، همه باتری‌ها چنین واکنشی نشان نمی‌دهند، اما به‌عنوان یک موضوع ایمنی قابل‌توجه، مأمورین خطوط هوایی محدودیت‌هایی را برای باتری‌ها اعمال می‌کنند. برای مثال اگر باتری باعث آتش‌سوزی در کابین شود، کارکنان بخش خدماتی می‌توانند آن را با کمترین آسیب خاموش کنند و مسافران می‌توانند نسبتاً سالم به مقصد برسند. اما، اگر آتش‌سوزی در محفظه بار شروع شود، نه‌تنها خاموش‌کردن آن دشوارتر است، بلکه یک ماده قابل اشتعال دیگری که از قبل بررسی شده است می‌تواند با آتش واکنش نشان دهد و باعث آسیب جدی به هواپیما و حتی تلفات جانی شود.

روش محاسبه ظرفیت باتری

برای اینکه بدانید چه پاوربانکی را می‌توان به هواپیما برد باید اول ظرفیت پاوربانک را محاسبه کنید. یک روش ساده برای محاسبه ظرفیت پاوربانک از میلی‌آمپر ساعت به وات ساعت در زیر بیان شده است.

 (mAh) میلی‌آمپر ساعت

(V) ولتاژ 3.7

(WH) وات ساعت

(mAh) / 1000 X (3.7) = (WH)

به‌طورکلی مقدار میلی‌آمپر تقسیم بر 1000 و عدد به‌دست‌آمده ضرب در ولتاژ حقیقی (3.7 ولت) برابر است با وات ساعت. برای مثال: به پاوربانک قابل‌حمل Earldom Power large capacity 2.1A 10000mAh در مثال زیر نگاهی بیندازید:

پاوربانک Small Stature 2.1A دارای ظرفیت 10000 میلی‌آمپر ساعت (10 آمپرساعت) است. اگر این عدد را بر 1000 تقسیم کنیم و در 3.7 ضرب کنیم، به عدد 37 می‌رسیم. در حقیقت 37 ساعت وات. این عدد که زیر 100 وات ساعت است نشان می‌دهد پاوربانک موردنظر برای بردن به هواپیما مناسب است.

سازمان هواپیمایی پاوربانک تا چه ظرفیتی را محدود کرده است؟

محدودیت‌های سازمان‌های استاندارد هواپیمایی برای باتری‌های لیتیوم یونی با ظرفیت بالاتر از «100 (وات ساعت) در هر باتری» است. به معنی دیگر پاوربانک تا ظرفیت 20000 برای بردن به هواپیما مجاز است. ورود هر پاوربانکی با ظرفیتی بالاتر از این حد ممنوع است. درحالی‌که این محدودیت برای اکثر پاوربانک‌ها وجود دارد که در پروازها وارد شوند، هنوز پاوربانک‌های مصرفی وجود دارند که از این حد فراتر می‌روند. البته بر اساس مجوز برخی شرکت‌های هواپیمایی، پاوربانک‌هایی با توان 100 تا 160 وات ساعت اجازه ورود به هواپیما را فراهم کردند.

 چرا نباید پاوربانک را در چمدان گذاشت تا به قسمت باربری هواپیما هدایت شود؟

آیا محدودیت اندازه وجود دارد؟

باتری‌های لیتیوم فلزی غیر قابل شارژ دارای محدودیت 2 گرم در هر باتری در خطوط هوایی هستند. بااین‌حال، پاوربانک‌ها از باتری لیتیوم یون قابل شارژ استفاده می‌کنند، بنابراین تنها محدودیت اندازه، 100 وات‌ساعت فوق‌الذکر است.

وقتی با تکنولوژی سفر می‌کنید، همیشه بهتر است که مطلع باشید تا اینکه بی‌خبر پرواز کنید. از ذخیره پاوربانک‌ها در چمدانتان گرفته تا محدودیت‌های اندازه، امیدواریم برای سفرهای هوایی آینده بهتر آماده باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
ravpowerrackspacecloudevent

طراوت حبیبی

کارشناس بخش دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا