مقایسه گجت‌‌هاراهنمای خریدفناوری

تفاوت شارژر وایرلس و شارژر سیمی چیست؟

شارژرهای وایرلس روزبه‌روز در دنیا محبوب‌تر می‌شوند. در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌ها و لوازم جانبی، از تلفن‌های همراه گرفته تا هدفون‌های بی‌سیم، دارای قابلیت شارژ وایرلس هستند. حتی صحبت‌هایی مبنی بر این هست که اپل می‌خواهد آیفون‌های آنها در آینده با اتکای کامل به شارژ وایرلس، بدون پورت باشد. شاید برای شما هم سؤال باشد که شارژر وایرلس چه مزایایی نسبت به شارژ سیمی دارد؟ معایب شارژر وایرلس چیست؟ تفاوت شارژر وایرلس و شارژر سیمی چیست؟ ما در سپراه در این مطلب برخی از تفاوت‌های اصلی بین این دو را بررسی می‌کنیم و مزایا و معایب هر دو را برای شما شرح می‌دهیم.

شارژر وایرلس vs شارژر سیمی: عملکردشان به چه شکل است؟

عملکرد شارژر سیمی کاملاً ساده است. از برق خروجی برای پرکردن شارژ باتری استفاده می‌شود. سپس این شارژ با استفاده از گوشی همراه به‌آرامی کاهش می‌یابد.

عملکرد شارژر وایرلس مشابه است، اما روش پرکردن شارژ گوشی توسط آن متفاوت است. به‌جای اینکه برق از طریق پورت شارژ به باتری موبایل منتقل شود، از طریق میدان الکترومغناطیسی منتقل می‌شود.

در واقع، کویل‌های پشت موبایل شما به با کویل‌های موجود در شارژر وایرلس تنظیم و هماهنگ می‌شوند و این هماهنگی یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند که کار انتقال برق را انجام می‌دهد.

آیا شارژ وایرلس به باتری موبایل آسیب می‌رساند؟

خیر این‌طور نیست. این یک تصور اشتباه رایج در بحث شارژ وایرلس و سیمی است. استفاده از شارژر وایرلس معایب دیگری دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، اما آسیب به باتری یکی از آنها نیست.

افراد اغلب تصور می‌کنند ازآنجاکه گوشی‌های همراه برای مدت طولانی‌تری روی پدهای شارژ وایرلس قرار می‌گیرند، به باتری فشار بیشتری وارد می‌شود و چرخه‌های شارژ بیشتری را پشت سر می‌گذارد؛ اما چنین عقیده‌ای درست نیست و باتری موبایل شما در صورت شارژ وایرلس تحت‌فشار قرار نمی‌گیرد.

دلایلی وجود دارد مبنا بر این‌که شارژرهای سیمی در حال حاضر به شارژرهای وایرلس ارجحیت دارند. بیایید برخی از آنها را بررسی کنیم:

مزایای شارژ سیمی

1. شارژ سیمی سریع‌تر است

مزایای شارژ سیمی
شارژ سیمی سریع‌تر است

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از شارژر سیمی، سرعت بالای آن است. بعضی از شارژرهای تایپ-سی می‌توانند تا 100 وات کار کنند و به شما این امکان را می‌دهند که دو دستگاه را به طور هم‌زمان شارژ سریع کنید. توجه داشته باشید که اگرچه شارژرهایی وجود دارند که می‌توانند دستگاه شما را با سرعتی بالاتر از 100 وات شارژ کنند، اما به طور مثال اجازه ندارید آنها را با خود به هواپیما ببرید. شارژر سیمی دستگاه‌های اندرویدی را از 0 تا 100 درصد در طی حدود 100 دقیقه شارژ می‌کند که 50 دقیقه سریع‌تر از شارژر وایرلس است.

سرعت شارژر وایرلس هر روز با پیشرفت تکنولوژی بالاتر می‌رود، اما هنوز در مقایسه با شارژر سیمی بسیار کند است.

2. شارژر سیمی سازگاری بالاتری دارد

امروزه تقریباً هر دستگاهی در جهان با شارژرهای سیمی سازگاری دارد. اما از طرفی دیگر، امکان شارژ وایرلس در اکثر دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه وجود ندارد.

علاوه بر این، شارژر سیمی همچنین به شارژر شما این امکان را می‌دهد تا با تمام دستگاه‌های قدیمی سازگار باشد. حتی اگر پخش‌کننده mp3 خود را از سال 2010 پیدا کنید و بخواهید به بعضی از آهنگ‌های موجود در آن گوش دهید، تنها چیزی که نیاز دارید یک کابل USB سازگار و شارژر سیمی شما است. اما با شارژر وایرلس امکان استفاده از mp3 قدیمی خود را نخواهید داشت.

3. امکان استفاده از موبایل هنگام شارژ سیمی

امکان استفاده از موبایل هنگام شارژ سیمی
امکان استفاده از موبایل هنگام شارژ سیمی

در هنگام شارژ وایرلس گوشی همراه نمی‌توان از آن استفاده کرد، زیرا روی پد شارژ وایرلس قرار می‌گیرد. به همین خاطر، باید موبایل خود را قبل از استفاده از شارژر جدا کنید (مگر اینکه مایل باشید بدن خود را در موقعیت ناخوشایندی قرار دهید).

استفاده از شارژر سیمی چنین محدودیتی ندارد. اگر می‌خواهید هنگام شارژ از گوشی همراه خود استفاده کنید، آن را به شارژر وصل کرده و از روی میز بردارید یا روی تخت دراز بکشید و مشغول به کار با موبایلتان شوید. تا زمانی که سیم به‌اندازه کافی بلند باشد، در استفاده از آن مشکلی نخواهید داشت.

مزایای شارژر وایرلس

1. شارژ وایرلس راحت است

مزایای شارژر وایرلس
شارژ وایرلس راحت است

شارژ وایرلس بسیار راحت و آسان است. برای شارژ وایرلس کافی است گوشی خود را روی پد شارژ وایرلس قرار دهید تا شارژ شود. دیگر از سیم‌های دست‌وپاگیر خبری نیست.

این بدان معناست که هر زمان که می‌خواهید تلفن خود را شارژ کنید، مجبور نیستید به‌خاطر بیاورید که سیم شارژر خود را کجا گذاشته‌اید. اگر موبایل شما از شارژ وایرلس پشتیبانی می‌کند، تنها چیزی که نیاز دارید این است که آن را روی پد شارژ قرار دهید.

2. شارژ وایرلس ایمن‌تر است

شارژ وایرلس از دو جهت ایمن‌تر است:

  1.  آسیب به گوشی همراه شما به دلیل افزایش قدرت شارژ غیرممکن است. میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط کویل‌ها تنها قادر به حمل مقدار مشخصی از قدرت در آن است، بنابراین هرگز در خطر افزایش لحظه‌ای ولتاژ قرار نمی‌گیرد و فرکانس‌های ناگهانی در جریان خطری برای باتری و گوشی شما نخواهند بود.
  2.  چون در شارژ وایرلس از پورت استفاده نمی‌شود، پورت موبایل دچار مشکل و خرابی نمی‌شود. اگر گوشی همراه شما فقط قابلیت شارژ سیمی دارد، در نهایت ممکن است به پورت آن آسیب برسد و در نتیجه، باید آن را تعمیر کرده یا موبایل خود را تعویض کنید. تعمیرات موبایل هزینه‌ی بالایی دارد. شارژ وایرلس می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

3. شارژر وایرلس نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد

شارژر وایرلس نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد
شارژر وایرلس نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد

یک شارژر وایرلس باکیفیت اغلب قادر است چندین دستگاه را شارژ کند. تا زمانی که فقط موبایل‌هایی را خریداری می‌کنید که امکان استفاده از شارژ وایرلس را دارند، می‌توانید از یک شارژر مشابه برای شارژ چندین دستگاه استفاده کنید.

علاوه بر این، ازآنجاکه در استفاده از شارژر وایرلس هیچ کابلی وجود ندارد، راهی برای آسیب رساندن به آنها وجود ندارد. اغلب کابل‌ها بعد از مدتی به دلیل استفاده و فرسودگی از کار می‌افتند؛ در نتیجه نیاز به جایگزینی خواهند داشت که معمولاً هزینه‌ی بالایی دارد (به‌خصوص اگر از کابل‌های فست ‌شارژ استفاده می‌کنید).

اگرچه هزینه‌ی خرید شارژر وایرلس مناسب نسبت به شارژرهای سیمی بالاتر است، اما هزینه کارکرد آن در طولانی‌مدت ممکن است بسیار کمتر باشد.

جمع‌بندی

در حال حاضر، هیچ پاسخ قطعی و روشنی در این‌که شارژر سیمی بهتر است یا شارژر وایرلس وجود ندارد. به نظر می‌رسد که شارژر وایرلس در نهایت به طور کامل جایگزین شارژر سیمی شود. بااین‌حال، مزایا و معایبی برای هر دو وجود دارد؛ بنابراین، انتخاب شما بهتر است متناسب با نوع نیاز و ارزشی باشد که شما به دنبالش هستید؛ یعنی از نظر عملی و سرعت (شارژر سیمی) یا راحتی و ایمنی (شارژر وایرلس).

گرد آورنده
پوریا جامعی
منبع
The Tech LoungeIpitakaPC Tablet

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا