دانستنی‌هاترفند‌ها

نحوه مراقبت از پاوربانک؛10 نکته طلایی

چطور عمر پاوربانک را بیشتر کنیم

مراقبت از لوازم الکترونیکی و خصوصاً لوازم باتری دار برای افزایش عمر آنها بسیار مهم است. در این مقاله به چند نکته مهم از راه‌های مراقبت از پاوربانک اشاره می‌کنیم. هرکسی ممکن است در شرایطی قرار بگیرد که تلفن همراهشان درصد شارژ کمی داشته باشد و متأسفانه دسترسی به شارژر هم نداشته باشد. پاوربانک یا شارژر همراه در این مواقع برای رفع مشکل به شما کمک می‌کند. بدیهی است که اکثر مردم از زمان و چگونگی شارژ و استفاده از شارژرهای همراه آگاه نیستند. اما ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم.

مراقبت‌های ویژه از پاوربانک

تعداد زیادی از افراد بعد از پایان سفرشان پاوربانک‌های تخلیه شارژ خود را بدون شارژ نگه می‌دارند و قبل از سفر بعدی شارژ می‌کنند. بهتر است از این کارت اجتناب کنید زیرا در طولانی‌مدت از عمر پاوربانک‌ها می‌کاهد.  این مورد برای تمامی دستگاه‌های باتری دار باید رعایت شود.

پاور بانک‌ها نوعی باتری قابل‌حمل هستند که نیاز به دمای مطلوب دارند و این یعنی گرما و سرما هر دو بر عملکرد این نوع از باتری تأثیرگذار است. اولین نکته مؤثر برای مراقبت از پاوربانک این است که آن را در فضای گرم قرار ندهید. خرید محافظ پلاستیکی یا چرمی برای پاور‌بانک یکی از راه‌های مراقبت در برابر هر نوع محیط ناهموار است و این موضوع باعث افزایش عمر پاوربانک می‌شود.

مسلماً این جمله را بارها شنیده‌اید که قبل از استفاده از لوازم الکترونیکی برای اولین‌بار یکبار کامل دیسشارژر کنید و این موضوع دررابطه‌با پاوربانک‌ها هم صادق است زیرا این کار بار اضافه مدارهای داخلی پاوربانک را کاهش می‌دهد و آن را به حالتی نرمال می‌رساند. باید توجه داشته باشید تا زمان تخلیه کامل، پاور‌بانک خود را دوباره شارژ نکنید زیرا این کار باعث کاهش طول عمر دستگاه می‌شود. اگر شارژر همراهتان را به مدت طولانی بدون استفاده رها کنید، قدرت و توانایی شارژ آن از بین می‌رود؛ بنابراین اگر نیازی به آن ندارید، حداقل یک‌بار از آن استفاده و بعد برای استفاده مجدد دوباره شارژش کنید. این کار تلاش خوبی برای نگهداری از باتری پاور‌بانک است.

در هنگام خرید لوازم الکترونیکی توجه کنید که لوازم جانبی موردنیاز مخصوص گجت‌های الکترونیکی را با خود همراه داشته باشید. برای مثال در هنگام خرید پاوربانک توجه کنید که کابل شارژر مخصوص همراه داشته باشد زیرا استفاده از شارژر دستگاهی دیگر، عملکرد پاور‌بانک را مختل می‌کند و کارایی آن را کاهش می‌دهد. امکان دارد این نوع شارژرها منبع ولتاژ کافی نداشته باشند و منجر به کند شدن شارژ پاور‌بانک شوند.

یکی از اشتباهات رایج بین افراد این است که از پاور‌بانک در حال شارژ استفاده می‌کنند، این کار تأثیر مخرب جدی به پاور‌بانک وارد می‌کند. زیرا وقتی پاور‌بانک در حال شارژ است، دمای بالاتری دارد و بعد از اتصال گجت دیگری به آن، دمای پاوربانک بیشتر افزایش می‌یابد و احتمال صدمه دیدن مدار و باتری‌های داخلی پاور‌بانک زیاد است.

پاوربانک‌ها را هیچ‌وقت در نزدیکی اجسام فلزی قرار ندهید زیراپاور‌بانک‌ها درون خود قدرت ذخیره شارژ دارند همچنین منبع جریانات الکترونیکی هستند. این کار احتمال ایجاد اتفاقات خطرناک الکترونیکی را بالا می‌برد. شاید گمان کنید بسیاری از پاوربانک‌ها مجهز به دکمه پاور جهت روشن و خاموش هستند اما بهتر است شما برای پیشگیری احتمال هر چیزی را در نظر بگیرید.

توجه داشته باشید طوریاز پاور‌بانک خود مراقبت کنید که از ارتفاع نیفتند و ضربه‌ای نخورند. اجسام سنگین روی آن قرار ندهید و تا می‌توانید در مقابل ضربه‌های سنگین از آنها محافظت کنید.

استفاده از کابل شارژ تقلبی

یک تفکر اشتباه دررابطه‌با کابل شارژهای تقلبی وجود دارد این است که هنگامی که از کابل شارژ ارزان‌قیمت استفاده می‌کنید و در نتیجه به‌خوبی گوشی یا پاور بانک را شارژ می کند و شما فکر می‌کنید مسلما مشکلی وجود ندارد! ولی این عملکرد خوب موقت است و تاثیرات مخرب استفاده از کابل شارژهای تقلبی آیفون و اندروید در بلند مدت آشکار خواهد شد. آسیب‌هایی که کابل شارژهای تقلبی به گجت‌های هوشمند وارد می‌کنند خرابی آی‌سی شارژ، باد کردن باتری و داغ شدن بیش از حد صفحه نمایش هستند.

این موضوع دررابطه‌با پاوربانک هم صادق است و به‌هیچ‌عنوان برای شارژ شدن پاوربانک نباید از کابل شارژ تقلبی استفاده کنید. درصورتی‌که کابل شارژ اصلی پاوربانک خود را به هر دلیل از دست داده‌اید، می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید کابل شارژ سپراه بهترین گزینه را با قیمت مناسب تهیه کنید.

استفاده از پاوربانک بسیار آسان است. شما با رعایت چند دستورالعمل هنگام استفاده می‌توانید عمر پاوربانک خود را مدیریت کنید:

  1. پاوربانک را در دمای بالای ۴۵ و پایین ۵ درجه سانتی‌گراد قرار ندهید.
  2. پاوربانک را بیش از ۸۰ درصد و کمتر از ۴۰ درصد شارژ و تخلیه نکنید.
  3. برای شارژ پاوربانک از درگاه USB لپ‌تاپ‌های قدیمی استفاده نکنید.
  4. پاوربانک را در معرض آب و رطوبت قرار ندهید.
  5. از پاوربانک در مناطق با تهویه مناسب استفاده کنید.
  6. از پاوربانک به طور منظم استفاده کنید، در صورت عدم استفاده آن را ماهی یکبار شارژ کنید.
  7. درصورتی‌که پاوربانک شما سیستم قطع خودکار ندارد، آن را در طول شب به برق وصل نکنید.
  8. از ضربه و سقوط پاوربانک جلوگیری کنید.
  9. از کابل و شارژر مرغوب برای شارژ پاوربانک استفاده کنید.
  10. دستگاه خود را به پاوربانک در حال شارژ وصل نکنید.

تمیزکردن و نگهداری از پاوربانک

آیا شما هم برای تمیزکردن و نگهداری از پاوربانک از ماده‌های شیمیایی قوی استفاده می‌کنید؟ با استفاده از این نوع ماده شیمیایی با پاوربانک خود برای همیشه خداحافظی کنید. زیرا تمامی اتصالات از فلز ساخته شده‌اند و به‌سرعت اکسید می‌شوند و در نهایت فاسد و خراب می‌شوند. پس این کار را با پاوربانک خود نکنید! ممکن است فکر کنید که استون آلودگی را پاک می‌کند. حق با شماست، اما حدس بزنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ استون یک محلول شیمیایی قوی است که باعث ذوب پلاستیک می‌شود. بیش از 90 درصد بدنة پاوربانک‌ها از پلاستیک ساخته شده‌اند. برای تمیزکردن خاک پاوربانک می‌توانید از پد الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. این ماده فاسدکننده نیست و بدنه پلاستیکی پاوربانک را ذوب نخواهد کرد.

پاوربانک ارزان نخرید

اگر قیمت برای شما ملاک خرید پاوربانک نباشد بهتر است پاوربانک گران بخرید؛ اگر هم شخصی هستید که از خرید پاوربانک اطلاعات کافی ندارید و در هنگام خرید دو مدل پاوربانک با دو قیمت متفاوت (ارزان یا گران) به شما پیشنهاد شد بهتر است پاوربانک گران را برای خرید انتخاب کنید. به‌طورکلی کیفیت ساخت، مدارهای الکتریکی، محافظت در برابر شوک، نوع باتری و اتصالات، تعداد اتصالات و مواد ساخت روی قیمت تأثیرگذار است. یکی از مشکلات عمده پاوربانک‌های ارزان کاهش طول عمر آن است. طول عمر پاوربانک باتوجه‌به نوع استفاده و میزان مراقبت می‌تواند کاهش یا افزایش یابد.

 جمع‌بندی

در این مقاله به نکاتی اشاره کردیم که کمک به طولانی شدن عمر پاوربانک می‌کند: مشکلات عمده‌ای که اکثر مردم با آن مواجه هستند. نکات ضروری که در مطلب بالا ذکر شده برای جلوگیری از آسیب به پاوربانک شما است و باید به‌طورجدی در نظر گرفته شود تا عمر آن افزایش یابد. لازم به ذکر است که این نکات تنها روش‌های دستیابی به عملکرد خوب و طول عمر بیشتر پاوربانک شما نیستند. درصورتی‌که سؤالی دررابطه‌با این موضوع برایتان پیش آمد شما می‌توانید با تماس با کارشناسان سپراه سؤال خود را در میان بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت به سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
powerbankguidethetechpanda.com

طراوت حبیبی

کارشناس بخش دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا